20 praktických tipů pro výběr jazykové školy

Chtěli byste si vylepšit své jazykové dovednosti a poohlížíte se po vhodné jazykové škole? Máme pro vás pár tipů, na co se při výběru jazykové školy zaměřit.

1. Vyhledejte si zkušenosti studentů s jazykovou školou

Reference a zkušenosti studentů s jazykovými školami by měly být klíčovým faktorem při vašem rozhodování. Nejlepší je vyfiltrovat si reference podle vašeho města, reference si projít a vybrat si školu podle toho, co o ní studenti sami napíší. Nádherné webové stránky svědčí o schopnosti webového grafika, ale o výuce nic neřeknou. Student, který napíše jazykové škole referenci, musí být nadstandardně spokojen, jinak ho k tomu nic nedonutí. Pokud má škola hodně dobrých referencí, je to známkou jejího dobrého přístupu ke studentům. Pokud škola žádné reference nemá, tak běžte o dům dál a zbytečně neriskujte. Skutečné důvody, proč škola reference nemá, nemáte šanci zjistit a zpravidla to není nic povzbudivého. Někdy se školy bojí své studenty o hodnocení požádat a určitě nechcete chodit do školy, která se bojí svých studentů.

Věnujte pozornost obsahu referencí. Z nich odhadnete atmosféru ve škole a to, zda můžete referenci brát jako užitečnou. Některé reference jsou bezduché výkřiky, jindy nesou hodnotnou informaci. Také reakce školy na její hodnocení dává tušit, zda marketingové řeči o individuálním přístupu nezůstaly jen na papíře. Všímejte si, jak škola reaguje na hezká i ne úplně pozitivní hodnocení. Zde uvidíte přístup školy ke studentům v praxi.

Mějte na paměti, že reference je subjektivním vyjádřením každého studenta a co sedí jednomu, tak nemusí sedět druhému. Statistika je ale neúprosná a tak si z desítek subjektivních hodnocení studentů složíte o jazykové škole ten nejobjektivnější možný obraz. Jazykovky.cz mají vlastní veřejný nezávislý formulář, kterým může ohodnotit jazykovou školu libovolný student bez jakéhokoliv ovlivňování ze strany školy. Je také možné si ověřit IP adresu hodnocení, což znamená, že si školy nemohou psát dobrá hodnocení samy; to by pak různá hodnocení měla stejnou IP adresu. Pozor na hodnocení na Facebooku, kde různé firmy nabízejí pozitivní i negativní hodnocení za úplatu; nedá se na ně tedy vždy spolehnout.

Ilustrační foto. Autor: geralt. CCo Public Domain. Zdroj: pixabay.com

2. Zajímejte se o metodiku a didaktiku výuky

Efektivní vyučování cizímu jazyku není nahodilou činností, kdy si lektor “něco” připraví a připravené téma “odučí”. Proto by vaše první otázka měla směřovat na to, zda má škola vlastního či externího metodika výuky a jaký je metodický plán výuky. Pokud škola žádného metodika nemá, případně ani neví, co by měl dělat, pak je výuka plně v rukou lektora, který ale musí být extra zkušený, aby zvládl jak roli učitele, tak roli metodika výuky. Škola zastává v tuto chvíli pouze roli organizátora a je otázka, zda za stejné peníze nezískáte jinde více. Bez metodického plánu totiž nemá škola reálnou možnost lektora kontrolovat a v podstatě není jasné, co vás má vlastně naučit a jak se pozná, že bylo tohoto cíle dosaženo. Lektor sám od sebe si na sebe takový bič zpravidla neuplete, proto bývá výuka v jazykových školách s přísným metodickým vedením úspěšnější než výuka u lektorů na volné noze.

Metodika a didaktika výuky řeší, co se bude na hodinách vyučovat, jakou formou bude výuka probíhat, kdy se to bude probírat a jaké budou použity výukové postupy, výukové materiály a didaktické pomůcky. Určuje, jak se budou střídat fáze výkladu, opakování, fixování a testování získaných znalostí. Stanovuje cíle a metody kontroly jejich dosažení.

Někdy se stává, že škola vypracuje perfektní metodický plán výuky, který ale zůstane jen na papíře
(a ten papír se studentům raději neukazuje). Je proto vhodné ho mít k dispozici a sledovat jeho plnění. Ostatně součástí dobrého metodického plánu musí být i průběžné testování znalostí studentů. Pokud máte za sebou tři čtvrtiny kurzu a dle metodického plánu jste teprve v první třetině, asi není něco v pořádku a měli byste informovat vedení školy nebo pracovníka odpovědného za studijní záležitosti. Nejprve si ale musíte zamést před vlastním prahem. Častým důvodem k neplnění metodického plánu jlaxnost studentů při výuce.

Ilustrační foto. Autor: Maialisa. CCo Public Domain. Zdroj: pixabay.com

3. Vyhněte se samostatně učícím lektorům bez referencí

Tato možná trochu kontroverzní rada vychází bohužel z čím dál častější praxe, kdy se za lektory jazyků vydávají lidé, kteří umí trochu mluvit cizím jazykem, ale v životě neslyšeli o metodice výuky či didaktických postupech. Prostě si jen tak povídají v cizím jazyce a nebo “jedou” podle nějaké učebnice (to je ten lepší případ). Řada lidí si myslí, že stát se jazykovým lektorem je snadné, ale opak je pravdou. Kvalitní lektor dokáže i obtížnou látku efektivně vysvětlit, studenta správně motivovat a hlavně znalosti úspěšně upevnit do paměti předem promyšleným didaktickým postupem. Takovým lektorem se člověk částečně rodí a částečně stává léty praxe pod odborným vedením.

Velké procento lidí, kteří “učí” jazyky samostatně, by do žádné jazykové škole nepřijali. Pokud tedy nechcete jít do jazykové školy, chtějte od lektora angličtiny certifikát TEFL, CELTA nebo lépe DELTA (pro ostatní jazyky podobné alternativy) a reference studentů. Vybrat si lektora podle referencí můžete, i když budete docházet do jazykové školy. Na druhé straně existují skvělí samostatní učitelé, kteří prošli několika jazykovkami, mají příslušné know-how a jejich výuka je nadstandardní. Ti však zpravidla mají plno, jejich ceny nejsou lidové a věnují svoji energii firemním zákazníkům (manažerům), kteří jsou jejich čas schopni bohatě zaplatit. Řada lektorů se také spojí a založí si časem vlastní jazykovku, která je „odbřemení“ od nezáživných administrativních starostí.

4. Potřebujete speciální výukovou metodu?

Přehled o výukových metodách si můžete udělat z odkazovaného článku. Zůstává ale otázka, kterou si vybrat a zda ji vůbec potřebujete. Je třeba si na rovinu říci, že studium jazyka je zvláště v dospělosti tvrdou prací a o úspěchu rozhoduje hlavně motivace a kvalitní lektor. Výuková metoda, tedy metodika výuky + didaktický postup mohou ovlivnit rychlost zvládnutí jazyka a trvanlivost jeho uložení v paměti. Bohužel ale jak pozitivně, tak i negativně v souvislosti s tím, jak vám metoda sedne. Proto je doporučováno vždy navštívit ukázkovou hodinu, nechat si čas na rozmyšlení a následně zaplatit co nejkratší cyklus, abyste mohli vyhodnotit, zda vás výuka posunula tolik, jak slibuje. Alternativní výukové metody jsou často vhodné hlavně pro studenty, kterým nejde výuka klasickou metodou.

Ilustrační foto. Autor: Free-Photos. Zdroj: pixabay.com

5. Potřebujete mezinárodní certifikát?

Pokud plánujete využít jazyk pro studium nebo práci v zahraničí, mezinárodní certifikát je povinnost. Je třeba si ale ověřit, jaké jazykové zkoušky z celé škály zkoušek zahraniční zaměstnavatel nebo škola uznává. Pokud ještě nevíte, k čemu by vám mohla zkouška být, poraďte se v jazykové škole. Není ale od věci se přihlásit do kurzu, který k jazykové zkoušce připravuje, a rozhodnutí o složení zkoušky nechat na později. Cena za složení zkoušky nebývá zpravidla zahrnuta v ceně kurzu a můžete se rozhodnout až v průběhu kurzu. Až zjistíte, kolik úsilí jste do studia vložili, možná po diplomu zatoužíte, i když pro něj aktuálně nebudete mít žádné využití. To se však může změnit při první změně vašeho zaměstnání.