1Planet4All aneb „Act for Planet“

Přísloví „Dobrá rada nad zlato“ platí v každé situaci. Projekt 1Planet4All nejen radí, jaké užitečné „life hacky“ používat při ekologičtějším způsobu života, ale především upozorňuje na dopady klimatické krize na náš život. Zapojíš se do výzvy a vykonáš dobrý skutek pro naši planetu?

Zvýšení povědomí o změně klimatu

Projektu se ujalo celkem 12 evropských zemí (od Slovenska po Belgii), za podpory programu Evropské unie s názvem DEAR. Písmenka názvu neznamenají nic jiného než Development Education and Awareness Rising. Motivace k zapojení se do řešení globálních témat a výzev totiž nikdy není dost! 

V České republice se patronace ujala, možná trochu nezvykle, velice dobře známá organizace Člověk v tísni. V rámci 1Planet4All realizuje šetření veřejného mínění ohledně změny klimatu, představuje významné české vědce, nebo podporuje vzdělávání v rozsáhlé problematice změny klimatu. Řídíš se heslem: „Opakování, matka moudrosti“? Tak to ti rozhodně nesmí ujít bezplatný on-line kurz Klimatická změna, který tě v celkem osmi lekcích provede důležitými tématy, včetně přístupu našeho státu ke klimatické krizi. 

1Planet4All. Zdroj: Člověk v tísni.

Rady, které ti nesmí ujít

Bez používání látkových sáčků, svého brčka nebo láhve už si neumíš představit život, ale nenapadá tě, co dál? Prozkoumej tyto webovky a nezdráhej se inspirovat! Znáš šetřič vody, který ti zajistí úsporu pár „stovek“ měsíčně? Přispět svým dílem můžeš i omezením internetových dat, tedy implementováním digitálního minimalismu, který prospěje naprosto každému z nás. Kvůli používání internetu se totiž každý rok uvolní 1,6 miliardy tun skleníkových plynů…

Cenné informace nabízejí i debaty „Fakta a mýty o klimatu“ nebo „O klimatické spravedlnosti“, ve kterých diskutovali osobnosti nejen z řad ekologie, ale i ekonomie. Informovat i motivovat můžeš i ty, třeba prostřednictvím hashtagu #1planet4all. Další balík skvělých tipů na filmy, konference, ale také odpovědi na otázky, které se nám často honí hlavou, hledej na webovkách Člověka v tísni.

Celý „Act for Planet“ se nese v duchu citátu: „Neříkám, že změním svět, ale zaručuji, že zažehnu jiskru, která tu změnu způsobí. “ Zkus tedy i ty nechat vytvořit ty správné jiskry, a to nejen v lásce!