10 věcí, které je třeba zařídit před odjezdem na Erasmus
#recyklujemeclanky: Je to radost. Vybrali jste si svoji zemi a škola si vybrala vás. Může se zdát, že teď už všechno bude jednoduché a vy budete co nevidět poletovat v oblacích vstříc novým dobrodružstvím a novým školním i životním zkušenostem. Ale i tak je tady pár věcí, které musíte ještě před odjezdem zařídit. A není jich málo. Abyste na něco nezapomněli, přinášíme vám seznam 10 věcí, které je třeba zařídit před odjezdem na Erasmus.
10. Přihlásit se
Nastává čas, kdy se z každého z nás stává administrativní pracovník. Každá škola je jiná a pro správný postup neexistuje jednotný manuál. Pro tento krok budou třeba pevné nervy a připojení k internetu. Je třeba vyplnit osobní údaje i údaje o studiu. Na konci prvního kolečka byrokracie byste měli být úspěšně registrováni ke studiu na škole, na kterou jste se přihlásili.
9. Vyplnit Learning Agreement
Jste přihlášeni! Nastává kolo druhé, kdy má soutěžící za úkol vyplnit a podepsat Learning Agreement. Na stránkách vaší univerzity s největší pravděpodobností najdete předvyplněný vzor. Ani tak se ale nejedná o procházku růžovou zahradou. Dohledávat kódy, zkratky, data a jména vám nějaký čas zabere. Zapněte si uklidňující hudbu a dejte si něco dobrého k jídlu, tohle chvíli potrvá.
8. Vybrat si předměty
Pokračujte výběrem předmětů. Čelo se orosí potem a srdce zajásá nad nepřeberným množstvím předmětů v nabídce, zvláště pokud míříte do západní Evropy. Předmětů, o které se vaší katedře ani nesnilo. Nepodléhejte však přílišnému entuziasmu! Studium role žen v moderní historii a dalších deset předmětů zní sice zajímavě, jistě však nechcete celý semestr strávit v knihovně. Proto se s počtem kurzů raději kroťte.
7. Přidat se do facebookové skupiny Erasmáků
Už jste si vyhledali facebookovou stránku erasmáků ve vašem novém univerzitním městě? Udělejte to! A co nejdříve v ní požádejte o členství. Často v ní totiž odjíždějící studenti prodávají nepotřebné nezbytnosti a sdílejí zajímavé tipy a triky. Vždycky se hodí vědět, kde je nejlevnější supermarket a jestli v místní menze vaří jídlo jako od maminky.
6. Najít si ubytování
S předchozím bodem se pojí otázka ubytování. Facebookové skupiny jsou první (ne však jediné) místo, kde v zahraničí hledat dlouhodobý nocleh mimo kolej. Pokud vaše škola nabízí ubytování v kampusu, skvěle! Zjistěte si ale nejdřív, jestli by to na privátně nevyšlo líp. Zajímavé nabídky najdete např. na Erasmusu.com. Peněz je málo a než je vrazit všechny do jednoho pokoje, to si radši zajděte na teambuilding do hospody.
5. Zařídit zdravotní pojištění
Obíhačkám už je skoro konec. Máte vybrané předměty, sepsaný Learning agreement a teď je na řadě zdravotní pojištění. S tím vám pomůže vaše škola. Konkrétně zahraniční oddělení. Nejdřív ale musíte navštívit vašeho doktora a zaplatit nějakou tu kačku za potvrzení o zdravotním stavu. Černý kašel by při studiu trochu překážel, chápejte.
4. Splnit jazykový test
Prošli jste skoro až ke konci, teď už to nesmíte vzdát (mě neošálíte, vím, že věta: „Já se na to vykašlu“ byla vyřčena alespoň patnáctkrát!). Čeká vás jedna z posledních překážek v podobě jazykového testu. Pro někoho strašák, pro někoho hodinka srandy, záleží na úrovni vašich jazykových znalostí. Ale nebojte, my vám fandíme! Navíc, pokud jste už na Erasmus přijati, ani špatný výsledek testu vašemu výjezdu do zahraničí nezabrání (alespoň na většině univerzitách).
3. Rezervace letenek/jízdenek
Hurá, test je splněn. Za odměnu vás čeká nákupní horečka. V první řadě rezervace jízdenky či letenky, záleží samozřejmě na vzdálenosti a preferencích. Po řádné (ŘÁDNÉ!!!) kontrole povolených rozměrů zavazadel vyberte vhodný kufr. Zvláště nízko nákladové společnosti jsou v tomhle záludné. Cestujete-li například Ryanairem, doporučuji dokoupit alespoň dvacetikilové zavazadlo.
2. Zabalit se
Do kufru se teď musíte zabalit. Nadlidský úkol? Než dovnitř naskládáte všechno šatstvo, nechte si místo i na české sladkosti a fotky vašeho psa v rámečku. To kdyby vás náhodou přepadl stesk po domově. Pro jistotu si však vyhledejte i nejbližší Primark a co nejdříve po příjezdu si udělejte malý výlet. Něco mi říká, že to přeci jenom bude potřeba.
1. Rozloučit se
Tak a je to tady. Zbývá už jen uspořádat 16 rozlučkových večírků s kamarády, abyste to pořádně zapili. Ujistit přítele/přítelkyni, že se rozhodně nechystáte utrhnout ze řetězu a utěšit vzlykající rodinu, protože se přece za chvilku ze zahraničí vrátíte a babi ano, budu obědvat pořádné jídlo.
Je to tu. Nasedněte do dopravního prostředku a jeďte si užívat studentský život! Vsadím se, že ať tahle zkušenost dopadne jakkoli, jednou budete rádi, že jste tohle administrativní peklo podstoupili!
Pokud i tak stále váháte, zda zvládnete na půl roku opustit teplo domova a komfort rodné země, zkuste udělat první krůček v podobě krátkodobých projektů Erasmus+. Průvodce k jejich přihlášení najdete na naší stránce.
Článek byl původně sepsán Katkou dne 20.01.2018. Aktualizaci článku provedla Kačka dne 12.12.2019.