Zkušenosti z pracovní stáže v Mnichově

Přemýšlíš nad stáží v zahraničí a uvažuješ vyjet například do Německa? Pak je tento rozhovor přímo pro Tebe! Vyzpovídala jsem svou kamarádku Annu Volkovou, studentku VŠE, která loni vycestovala na půlroční pracovní stáž do Mnichova přes program Erasmus. Mimo jiné, je také členkou organizace AEGEE-Praha. Jak se ke stáži dostala, co všechno obnášely přípravy, samotná stáž a jak například funguje organizace AEGEE-Praha, si můžete přečíst v několika následujících řádcích.

Aničko, z jakého důvodu jsi se rozhodla odjet na pracovní stáž a proč jsi si vybrala Mnichov?

Stáž pro mne byla jasná volba po tom, co jsem se nedostala na studijní pobyt Erasmus. Jelikož studuji mezinárodní vztahy, moje fakulta nabízí celkem velké množství pracovních stáží pro všechny studenty. Uvažovala jsem nad možností jet do Bruselu k českému zastoupení při Evropské unii, ale reference od lidí, co ji absolvovali, nebyla nejlepší. Proto jsem se rozhodla zažádat o stáž u Českého centra v New Yorku a v Mnichově. Nakonec jsem byla vybrána do Mnichova na tříměsíční stáž. Takže Mnichov si spíše vybral mne 🙂

Jaké náležitosti jsi před odjezdem musela vyřídit?

Musela jsem vyřídit klasické náležitosti jako podepsání všech smluv, posbírání všech razítek a také získání stipendia. Velmi náročné bylo si najít ubytování, protože Mnichov je velmi drahé město a najít vhodné ubytování za slušnou cenu v dobré dojezdové vzdálenosti do práce byl úkol téměř nadlidský. Ubytování se musí začít hledat téměř tři měsíce před stáží a to celkem intenzivně. Také jsem se rozhodla dát výpověď z práce, kde jsem v té době pracovala.

Co bylo náplní tvojí stáže? Popiš nám svůj běžný den.

České centrum je kulturní instituce, která prezentuje českou kulturu v zahraničí. Většinou jsem připravovala texty na webové stránky centra v českém a německém jazyce, měla jsem na starosti facebookové stránky, inzerci v kulturních časopisech a na webových stránkách. Někdy jsem celý den připravovala výstavu, jindy jsem po partnerských institucích roznášela program Centra. Práce to byla celkově různorodá a měla jsem šanci vidět i trochu jiný styl práce, než na který jsme v Čechách zvyklí.

Co pro tebe bylo nejtěžší po příjezdu?

Asi naučit se jejich městskou dopravu, kam co jede, jaký je rozdíl mezi S-Bahn a U-bahn a také rozdíl mezi pásmy a kruhy. První dny jsem bez mapy nevyšla z domu, ale po 14 dnech jsem si začala pomalu zvykat a začala jsem objevovat krásy Mnichova.

Dostávala jsi nějaký grant? Bylo těžké vyjít v Mnichově s penězi?

Moje univerzita mi poskytla stipendium Erasmus Plus. Jak jsem říkala, Mnichov je drahý. Měla jsem štěstí, že jsem přes jednoho kamaráda z AEGEE-München nakonec bydlela zdarma, což mi ušetřilo nějaké náklady.
Pro představu měsíční studentská jízdenka, se kterou jsem mohla jezdit jen v širším centru Mnichova, stála téměř 40 EUR. Jídlo je také celkově dražší, ale na druhu stranu kvalitní, takže za nákup za týden jsem běžně dala i 40 EUR. Pokud jsem šla s přáteli na pizzu s pivem, zaplatila jsem 10-15 EUR. Pivo je v hospodě běžně za 3,50 EUR, takže se tam chodí většinou maximálně na 2 či 3.

Měla jsi možnost a čas navštívit další německá města? Co se dalo dělat ve volném čase?
Bohužel na cestování mnoho času nebylo, protože práce byla na plný úvazek a občas i večer či o víkendu. Pomáhala jsem AEGEE-München zorganizovat víkend na chatě v českém pohraničí, kam jsem na začátku dubna i jela. V Německu jsem byla navštívit pouze Augsburg, který se nachází nedaleko Mnichova. Letěla jsem ale za ušetřené peníze ze stipendia do Londýna a byla jsem se podívat ve Vídni.
Ve volném čase se dá dělat spousta věcí. Byla jsem se například podívat na zámku Nymphenburg či v olympijském parku. Co se mi líbilo na Mnichově bylo, že je plný parků, takže se dalo běhat, odpočívat, udělat piknik a velmi často byl v parcích i sportovní či kulturní program. A každou chvíli je nějaký pivní festival… 🙂

Jak zpětně hodnotíš svoji stáž?

Celkově ji hodnotím pozitivně.
Trochu problém může být, že se na pracovní stáži člověk nedostane moc do kontaktu s lidmi, například se studenty. Mně v tomto pomohli lidé z AEGEE-München, které jsem předtím již trochu znala, a během mého pobytu jsem se zapojila do jejich aktivit.
Z pracovního hlediska mi pomohla nejen tím, že mám hodnotnou položku v životopise, ale také že jsem viděla jiný (německý) styl práce a seznámila jsem se s prací v kultuře.

V závěru rozhovoru nám ještě řekni něco o AEGEE-Praha. Jak jsi se k této organizaci dostala? Můžeš nám v pár větách popsat jejich činnost?

AEGEE je jedna z největších studentských organizací v Evropě, kterou je možné nalézt téměř ve všech univerzitních městech. V České republice se nacházejí celkem tři antény – V Praze, Brně a Plzni. AEGEE pořádá mnoho projektů, které souvisejí s výměnami studentů či tématické akce. Jednoznačně nejúspěšnějším projektem jsou letní univerzity. Nově se například AEGEE Praha začala zabývat i projekty Erasmus+.

Poprvé jsem se dozvěděla o AEGEE od mé kamarádky, která byla ten rok na letní univerzitě v Moldávii. Vyprávěla mi spoustu zážitků i jak byli navštívit autonomní oblast Podněstří, kde jako by se zastavil čas v době komunismu. Členem AEGEE-Praha jsem se stala asi o půl roku později, kdy jsem se nedostala na studijní pobyt přes mojí univerzitu a chtěla jsem někam odjet. Rozhodovala jsem se mezi několika letními univerzitami a nakonec jsem svoji přihlášku poslala do Gruzie.

Co by jsi vzkázala zájemcům o stáž v zahraničí?
Pokud máte šanci, popadněte ji za pačesy!

Aničko, děkuju Ti za rozhovor a přeju hodně cestovatelských zážitků!