Z popelnice do lednice

#recyklujemeclanky: Milí masojedlíci, vegetariáni i vegani, co takhle stát se freeganem? Jste environmentalista a štve vás plýtvání v supermarketech? Chcete ušetřit při cestování? Nebo zkrátka jste pro každou špatnost a chcete zkusit něco nového? Zkuste freeganství!

Z popelnice do lednice

Jídlo může prodražit nejen výlet, ale i měsíční náklady ve studentském životě. Zároveň si již většina z nás uvědomuje, že jídla máme (tedy alespoň u nás v Evropě) více než dost a velká část končí v odpadu.

Některé země, mezi nimi například Francie, mají nově zákony, které zakazují supermarketům vyhazovat jídlo, aniž by se alespoň pokusili ho darovat lidem, kteří to potřebují, ale takových států je stále velmi málo. Právě proto se zrodila myšlenka freeganství, také nazývaná ‚‚dumster diving‘‘ či ‚‚skip diving‘‘.

Tato myšlenka a vlastně i aktivita je jen pro ty otrlé, ale denně ji provozují stovky ne-li tisíce lidí. A o co se tedy jedná? Zkrátka jde o to, že obchod navštívíte zadními místo předními dveřmi.

Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay.

Z popelnice do lednice?

Supermarkety jakožto řetězce fungují na stejných principech a často mají i stejnou architekturu. Jelikož jídla, které jde denně na odpis, je neuvěřitelné množství, mají obchody speciální kontejnery, do kterých se dává pouze toto jídlo. Jedná se především o jídlo, které má porušený obal nebo je po/těsně před zárukou. Často je i z organizačních důvodů přerozděleno do jednotlivých popelnic, takže můžete mít zvlášť kontejner s ovocem a zeleninou, další s pečivem a jiný zase se všeobecnými věcmi jako těstoviny a olej.

Datum spotřeby

Stačí krapec rozumu a určitě se všichni shodneme, že jablka nemají hodinky ani kalendář, aby věděly, kdy se mají zkazit. Nebo už jste někdy viděli krásně červené jablíčko s trhacím kalendářem, které si o půlnoci řeklo: ,,A dneska zplesnivím, a basta!“? Proto nějak datum či náhodně vybrané číslo nemá téměř žádnou vypovídající hodnotu o trvanlivosti výrobku, hlavně jedná-li se o výrobek organický nebo o tzv. trvanlivé výrobky, jako jsou jogurty či těstoviny. Pečivo se téměř nikdy neuchovává do druhého dne, takže máte jistotu čerstvosti.

Co můžete najít?

Nejčastěji najdete suroviny, které mají kratší spotřební lhůtu, tedy opět – ovoce, zelenina, pečivo a mléčné výrobky či vajíčka. Když se na vás usměje štěstí (nebo kalendář) můžete najít i kupy kvalitních olejů, chipsů, těstovin nebo koření. Zkrátka čím delší dobu trvanlivosti výrobek má, tím větší pravděpodobnost je, že se prodá před spotřebou. Když se ale doba spotřeby přetáhne i u takových výrobků s dlouhou trvanlivostí, je to často proto, že o ně nebyl zájem a takových výrobků pak máte hromady. Může se jednat o drahé řasy na sushi, kokosové oleje, olivy s mandlemi a jiné. No a nejlepší je to po tzv. čokoládových svátcích. To je totiž jedno, že čokoláda má dlouhou spotřebu, ale kdo si bude kupovat adventní kalendář v únoru nebo čokoládového zajíčka v květnu? Přesně tak, už nikdy si nemusíte kupovat čokolády!

A pozor, nemyslete si, že se vždy jedná jen o jídlo! Nají můžete i víno či pivo nebo dokonce neprodaná rádia, která už zkrátka nejsou v katalogu na další měsíc!

Archiv Alena Machálková

Kdy a kde

Tak a teď trochu o tom, jak to vlastně funguje.

Je dobré si udělat menší výzkum vaší lokality. Jaké supermarkety máte kolem sebe? Existuje zde již nějaká dumster-skupinka? Jaké jsou zákony a jaký je přístup okolních supermarketů? Liší se to nejen stát od státu ale i mezi regiony.

Všeobecně nelepší dumster diving je v Německu. Tam se stačí večer projít mezi velkými i malými obchody a máte obstaráno jídlo na celý měsíc. Často si vlastně vybíráte, co ještě chcete a co už ne. Kontejnery s jídlem se téměř vždy nacházejí v zadní (nebo postranní) části obchodu. Někdy jsou zcela zpřístupněné a jindy je to zkrátka nemožné. V Česku je volba omezená. Jsou obchodní řetězce (hlavně jejich menší pobočky), kdy se to tak neřeší a kontejner najdete otevřený často a pravidelně, jinde zkrátka musíte mít štěstí. Nejlepší je chodit ve večerních hodinách, neboť to je doba, kdy se řeší odpisy na daný den.  

Film

Pro ty, které to zaujalo, vřele doporučuji úžasný film Z popelnice do lednice (http://www.csfd.cz/film/304605-z-popelnice-do-lednice/prehled/). Nejen, že se dozvíte, jak na to, co můžete získat, ale zároveň zjistíte, že už nikdy nemusíte platit za jídlo (nebo minimálně můžete snížit náklady a zároveň udělat něco dobrého pro životní prostředí).

Více článků od Aleny?

Články této autorky najdete zde na Mladiinfo.

Článek byl původně vydán dne: 14.07.2016
#recyklujemeclanky