Stážistkou v Evropském parlamentu II.: Černé úterý pro Belgii

Na řadu nutně přichází popsat události, ke kterým nedávno v Belgii došlo. Den 22.3.2016 se stal černým dnem v historii Bruselu. Týden poté, co započaly razie účtují krvavé útoky v Paříži a čtyři dny poté, co byl chycen strůjce těchto útoku, se Brusel otřásl sérií výbuchů.

Brusel brzo po našem příjezdu na stáž do Evropského parlamentu ukázal svou stinnou stránku.

K prvnímu výbuchu, jak je každému známo, došlo ráno na letišti Zaventem. Důvod útoku nebyl asi hodinku, dvě jasný. Poté, co všem došla závažnost situace, se začala šířit obava, jelikož Evropské instituce se zdají být celkem lákavým cílem. Mezitím ovšem zasáhla Brusel další rána, kterou byly útoky na stanice metra Maelbeck a Schuman. V této chvíli už přestalo být lehké si situaci nebrat osobně. Stanice Schuman je obklopena budovami Evropské komise a nachází se nebezpečně blízko ostatním institucím jako je třeba Evropský parlament. Několik stážistů uteklo o vlásek – opustilo metro pár minut před útokem, rozhodlo se jít výjimečně pěšky, nasedlo na předchozí metro či teprve do stanice doráželo.

V této chvíli bylo spoustě lidí úzko. Během několika hodin nebylo jasné, zda se jedná o poslední útoky a zprávy byly více než rozličné. V tuto chvíli ani tolik nehrálo roli, kdo město ohrožuje: jaký má v tomto konkrétním momentě význam, zda je útočník černý, modrý, nebo zelený?  Toto zúčtování přichází až s odstupem času. Během několika hodin již byla reakce směrem k zaměstnancům na světě: Parlament drasticky zvýšil úroveň bezpečnostních opatření, většinu vstupů, kromě hlavního, uzavřel a započaly důkladné vstupní kontroly. Některé budovy byly uzavřeny úplně a lidé, kteří byli na schůzi v budově jiné, se už zpátky nedostali.

Brusel byl ochromen. Na chvíli se zastavil normální život. Metro bylo vyřazeno z provozu a vlaky přestaly jezdit. Mnozí zaměstnanci začali organizovat spolujízdy do vzdálenějších koutů města, či dokonce státu. Na ulicích přibylo policistů, vojáků a do některých částí města byl omezen vstup.

Parlament má několik tisíc zaměstnanců a vzhledem k velkému počtu návštěvníků může počet lidí uvnitř budov i dvojnásobně vrůst. Zaměstnanci měli doporučeno, aby zůstali tam, kde jsou. Pokud jsou v Parlamentu, tak ať neodchází, dokud nebudou dostupné další zprávy o postupu. Život uvnitř vypadal, až na plnější jídelnu, celkem obvykle. A vzhledem k tomu, že jsme zbytečně nevycházeli, o dění na ulici jsme se dozvěděli až zprostředkovaně ze zpráv. Během odpoledne jsme všichni obdrželi zprávu, že na následující den je doporučena práce z domova.

Jako velice prozíravý nástroj se ukázal systém dobrovolné registrace občanů – DROZD MZV ČR. Při podobných krizových situacích Ministerstvo ví, že občan je v pořádku a pokud je nějaký problém, může se o něj postarat. Jeden by namítnul, že proč se registrovat – ale na belgickém příkladu nikdy nevíte, co se může stát.

Pro každého Bruselana zůstává otázkou, co se bude dít dále. Jaké politické důsledky bude tento útok mít? Jaké bude mít důsledky na praktický život v Bruselu? Jistě bude následovat dlouhé vyšetřování a dají se očekávat další zátahy. Koloběh se bude opakovat.

Proto si zachovejte jasnou mysl a také na nás v Bruselu (a dalších místech nedávných teroristických útoků), myslete.

A příště? Příště se budu zabývat veselejšími věcmi, jako jsou naše první dny v Parlamentu.

Dotazy? Komentáře? Pište na kristyna@mladiinfo.cz nebo na Mladiinfo FB!

Kristýna