Stážistkou na velvyslanectví ČR v Moldavsku

Ruku na srdce, kdo z nás ví, jak to chodí v Moldavsku? A jak to funguje na českém velvyslanectví v hlavním městě Kišiněv? Jitka strávila v této krásné zemi jeden měsíc, když byla stážistkou na velvyslanectví ČR v Moldavsku.

Jitka je studentka vysoké školy v Olomouci, konkrétně oboru Mezinárodní rozvojová studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. V rámci svého studia se vypravila na stáž do polozapomenutého, ale za srdce chytajícího koutu Evropy – Moldavsko. Přečtěte si, co to znamená být stážistkou na velvyslanectví ČR v Moldavsku.

Zdroj: Archiv autorky.

Už od střední školy jsem si přála vyzkoušet, jaké to je pracovat na jednom z našich velvyslanectví. Chtěla jsem zjistit, jak ambasáda funguje a co všechno je náplní práce diplomatů. Během vysokoškolského studia v Olomouci, oboru Mezinárodní rozvojová studia, jsem k tomu dostala jedinečnou příležitost. Cesta, kterou jsem se na stáž dostala, je v případě praxí na ambasádách neobvyklá. V lednu tohoto roku jsem absolvovala vzdělávací kurz na Ukrajině, pořádaný Východoevropským vzdělávacím a kulturním centrem, kde mi tato možnost byla nabídnuta. Koncem června už jsem měla koupenou jízdenku na autobus ve směru Kišiněv a od mého pobytu v Moldavsku už mě dělil jen nezabalený kufr.

Jaká byla Jitčina náplň práce na velvyslanectví?

Zdroj: Archiv autorky.

Byla jsem zvědavá, jaká bude náplň mé práce. Nemohla jsem se dočkat, až bude téměř celý den dlouhá cesta za mnou. Ubytování jsem měla zajištěné u jedné z místních rodin, což mi přijde skvělé. Především z toho důvodu, že jsem měla možnost poznat, jak tamější lidé žijí. A vzhledem k tomu, že přes víkendy je ambasáda, stejně jako všechny ostatní úřady, zavřená, strávila jsem je cestováním po zajímavých místech.

Mou nadřízenou byla paní Kateřina Šilhánková, která se věnovala rozvojové a ekonomické agendě. Díky ní jsem na vlastní kůži zkusila, co práce rozvojového diplomata obnáší. Má pracovní náplň byla rozmanitá, čehož si velmi vážím. Nejčastěji jsem se spolu s ní a dalšími pracovníky ambasády účastnila monitoringů, ty se provádějí u každého projektu, který Česká republika po celém Moldavsku financuje. Během těchto kontrol paní Šilhánková pokládala příjemcům pomoci nejrůznější otázky, aby co nejpřesněji zjistila, v jaké fázi se projekt nachází. Dělala jsem si poznámky, z kterých jsem následně zpracovávala monitorovací zprávy. Od pana velvyslance jsem například dostala za úkol sepsat důležité politické události, které se v Moldavsku za poslední dva týdny staly. Tyto zprávy, které pan velvyslanec pravidelně píše, se následně posílají na Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Účast na tiskové konferenci nebo události, která byla pořádána k výročí 25 let uplynulých od navázání diplomatických styků mezi tehdejším Československem a Moldavskou republikou, byly zajímavým zpestřením mé stáže. Dále jsem se například účastnila besedy, na které pan velvyslanec hovořil se studenty na téma, jaké to je být velvyslancem. Velkým přínosem mi také byla setkání se zaměstnanci z Lichtenštejnské rozvojové agentury, projektovou manažerkou z Člověka v tísni nebo s ředitelem jedné se středních škol. 

Jak se Jitka ke stáži dostala a co ji to přineslo?

Poznatky z této stáže  plánuji využít při psaní své bakalářské práce. Během měsíce na ambasádě jsem se dozvěděla spoustu informací o tom, jaká je v zemi sociální, ekonomická a sociální situace, ujasnila jsem si, co chci po škole dělat a získala vhled do fungování rozvojové spolupráce v Moldavsku.

Díky podpoře Katedry rozvojových a environmentálních studií mi většinu nákladů na stáž pokryl stipendijní program Vavrouškovo stipendium, za což jsem moc vděčná. Získat stáž na téměř jakémkoliv velvyslanectví ČR nemusí být tak složité, jak se možná na první pohled zdá. Varianta, kterou se vydali někteří moji přátelé spočívala v tom, že zaslali e-mail s motivačním dopisem a životopisem do několika zemí a častokrát dostali kladnou odpověď. Proaktivita je ceněna všude a tady to myslím platí dvojnásob. Minimálně člověk nemá co ztratit.

Zdroj: Archiv autorky.

..co dodat? Jak Jitka říká, vyjet do zahraničí na odbornou stáž nemusí být dosažitelné jen pro hrstku vyvolených a benefity takového pobytu jsou nevypočitatelné. Tak na co čekáte? Jak říká Jitka, člověk nemá co ztratit!

Zdroj: Jitka Zmítková, studentka Univerzity Palackého v Olomouci. Použité fotografie pochází z archivu autorky.