Rady a tipy pro začínající stopaře

Stopování je stále nejlevnější variantou, jak se dostat kamkoliv na světě. I když má tenhle způsob dopravy pověst nebezpečného koníčku pro otrlé, je to velmi efektivní způsob, jak se dostat z jednoho místa na jiné a ještě při tom poznat nové lidi. A když dodržíte základní bezpečnostní pravidla, riziko se snižuje na minimum.

Na co byste si měli dát pozor před stopováním a během něj?

Vezměte si s sebou dobrou mapu. Celkem se vyplatí vyznačit si na ní benzínové stanice. Protože jí budete používat opravdu často, je lepší vzít si nějakou ve formátu knížky či sešitu než rozkládací list o velké ploše.

Pak už si jen potřebujete vybrat silnici, kam se postavíte a pustíte se do toho- nejlepší je zvolit si hlavní tah, po kterém projíždí hodně aut a kde budete vidět (můžete to ještě více promyslet a najít si takové oblasti, kde se vyskytuje hodně kamionů, třeba industriální zóny nebo okolí letišť). Předem si ale zjistěte, co si kde můžete dovolit. Ve většině zemí, včetně Česka je stopování na dálnici zakázané. Jako stopaři jste tedy odsouzení na nájezdy před dálniční cedulí.

Taky nemusí být špatné začít u benzínové stanice, kde máte šanci promluvit si s řidiči a když přijde déšť, jste takříkajíc v suchu. U místa, co si vyberete, musí být možné snadno a bezpečně zastavit a také vás musí řidič vidět dlouho dopředu, aby stihl zabrzdit (a na dálnici je brzdná dráha ještě delší než normálně). Tomu, aby opravdu zastavil, můžete napomoct i svým oblečením. Barevné a veselé šaty vám získají více bodů, ale nesmíte to přehnat a vypadat jako cvok.

Váš vzhled by měl být důvěryhodný, takže tričko s hořící lebkou je lepší nechat doma. Abyste ještě zvýšili své šance, můžete použít ceduli. Co na ní ale napsat? Může to být prostě slovo PROSÍM (ideálně v jazyce země, kde se právě nacházíte) nebo prostě světová strana na kterou se chcete vydat. Blíž k cíli buďte klidně konkrétnější. Lze taky použít název silnice, pokud nějaký má.

Vy sami se pokuste být milí a pozitivní (i když to může být po několika hodinách nudného čekání obtížné), usmívejte se a snažte se navázat oční kontakt s řidiči. Dost pomůže, když budete cestovat bez přesně daných termínů, protože stresovat se tím, že už jste měli být o x kilometrů dál vám na náladě rozhodně nepřidá.

Než nastoupíte do auta, prohoďte s řidičem pár slov. Můžete se zeptat, kam jede, domluvit se, že vás vyloží na nějakém bezpečném místě, odkud můžete pokračovat dál (klidně se řidiče zeptejte, zda nějaké takové zná). Buďte pozorní a i takováhle krátká konverzace vám může poskytnout spoustu informací. A pokud si nebudete jistí, nenastupujte do auta a prostě věřte svým instinktům. Abyste svojí bezpečnost ještě zvýšili, můžete poslat značku auta, kterým jedete SMSkou kamarádovi (nebo předstírat, že to děláte) a mít u sebe pepřový sprej.

Dobrý trik, díky kterému se budete cítit bezpečněji, je mít u sebe toaletní papír a zapalovač. Kdyby se věci zvrtly, zapálíte papír a hodíte ho na zadní sedadlo. To by řidiče mělo dostatečně motivovat k zastavení a vám poskytnout čas vyskočit (což nikdy nedělejte za jízdy).

Pokud jde o zavazadlo/a, mělo by nastupovat jako poslední a vystupovat jako první, kdykoliv je to jen trochu možné . A nejdůležitější doklady a peníze je lepší mít stále u sebe, nedat je z ruky. Ale samozřejmě je pravděpodobnější, že narazíte na milého a laskavého člověka, co si chce třeba  zpříjemnit dlouhou cestu povídáním . Proto je dobré být milý, chovat se slušně a vyhýbat se „nebezpečným tématům“ jako je politika nebo víra. Přece jen nechcete, aby vás váš oponent s rozdílným názorem vyhodil z auta. Když se vám vše podaří, třeba vás váš řidič sveze o pár kilometrů dál tam, kam potřebujete.

Takže si užívejte jízdu a dobře dojeďte!

Martina Míčková

Další tipy na levné cestování najdete v našem Průvodci levným cestováním.

 

Obrázek: zena-in.cz