Průvodce přespávání na letišti

Přespávání na letišti? Cože? To není vtip, ale způsob, jaký volí plno cestovatelů v případě, že jim na sebe nenavazuje let a chtějí ušetřit peníze za hotel. Možnost přespání / přečkání noci přímo na letišti je hojně využívána, ačkoliv se to letištnímu personálu nemusí vždy zamlouvat a mohou po vás chtít dokázat, že opravdu jen čekáte na let. Nic se ale nebojte, s tímto malým průvodcem budete připravení na plánované noční dobrodružství i na náhlé nečekané případy zrušeného letu!

 Základní pravidla přespávání na letišti

1) Přijď včas a najdi si dobré místo

Některá letiště, zvláště ty s převahou low-cost přepravců a velká mezinárodní letiště mohou být plná nocležníků, jako jsi ty. Místa jsou omezená a zvláště pak ty pohodlná křesla bez opěrek na ruce. Nezapoměň si tedy vybrat své místo na přespání včas. Při vybírání místa vezmi v potaz nejen pohodlí sedačky, ale také ostatní lidi v okolí (viz bezpečí) nebo třeba teplotu, vzdálenost od toalet, obchodů, etc. Můžeš se také vyzkoušet zeptat ostrahy nebo personálu, mohou ti poradit vhodná místa na přečkání, ačkoliv na druhou stranu to může vyvolat nepříjemné otázky, takže pozor.

2) Buď v bezpečí

Zjisti si, kde se nachází letištní bezpečnostní služba nebo ochranka. Podívej se také, jestli v místě vašeho přespání jsou bezpečností kamery. Pokud cestuješ sám, najdi si místo ve společnosti dalších cestovatelů. Co se týče tvého zavazadla, zvaž jeho uložení v bezpečnostních schránkách či uložištích (většina letišť takové má). Pokud nechceš nebo nemůžeš, zkus spát s taškou pod nohama či pod hlavou, vždy směřuj zip či otvírání směrem k zemi nebo ke stěne, aby jsi ztížil/a potenciálnímu zloději přístup. Můžeš si také tašku přivázat k noze 🙂

3) Chovej se nevinně

Jak již bylo naznačeno, ne všude tě budou vítat s otevřenou náručí. Přeci jen, letiště není hotel. Pokud se dostaneš do střetu s personálem, tvař se nevinně. Pláč může také pomoci, rozhodně jsi totiž noční přespání neplánoval/a a nechceš tam být, jen ti nic jiného nezbylo.

4) Pozor na zavírací doby obchodů!

Přes noc a k ránu ti přavděpodobně vyhládne (a taky, co si budeme povídat, takové celonoční přečkávání je mohem příjemnější se svačinkou), nezapomeň si tedy udělat zásoby ještě než obchody na letišti zavřou! I kdyby letiště mělo velice pozdní či ranní lety, neznámená to, že i restaurace a obchody budou otevřeny! Také jsem se dočetla, že stojí za to vyzkoušet potloukat se kolem restaurace, když zavírá, neboť se tě personálu může zželet a dát vám případné neprodané zboží.

5) Příletové haly jsou lepší než odletové

Na některých letištích to může být opravdu rozdíl. Logika věci je taková, že odletové haly předpokládají, že příjdeš a téměř okamžitě se odbavíš a pokračuješ, kdežto příletové haly počítají s čekací dobou na přestup.

6) Vězmete si sebou správné věci

Nezapomeň na zábavu. Pokud spánek z nějakého důvodu oželíš (např. se budeš opravdu ale opravdu bát okradnutí), taková čtečka s haldou zábavných knih, ipod nebo kniha ti přijdou vhod. Také nezapomeň na něco teplého na sebe či pod sebe. Nezapomeň také budík, abys náhodu nezaspal/a svůj odlet!

7) Zjisti si informace!

Bylo by oravdu nemilé, po 10 hodinách čekání na nepohodných kovových lavičkách zjistit, že jen kousek za rohem byla pohodlná odpočinková místnost, o které jsi nevěděl/a. Zjisti si co nejvíc o daném letišti. Má například možnost zaplatit si wi-fi? Je zde sprcha? Do kolika mají otevřeno obchody? Je odpočinková místnost („lounge“) jen pro klienty first class, není možné si ji zapalatit?

8) Měj s sebou dost pěnez

Samozřemě asi počítáš s tím, že si vezmeš nějaké peníze na občerstvení, ale vezmi si raději i kreditku, nikdy nevíš, co se může stát. Také si zjisti, kde se nachází nejbližší hotel (někdy jsou i přímo na letišti), pro všechny případy! Také neškodí mít sebou drobné do automatů např. na kafe.

To byly základní rady a tipy na přečkání noci na letišti. Teď nám ještě zbývá podívat se na to, kde se nejlépe vyspíte a kde naopak nejhůře. Pro hodnocení byly použity kategorie pohodlí, čistota, služby a personál. V Evropě vypadá žebříček následovně

Nejlepší letiště:

1. Amsterdam

2.Helsinki

3. Munich

4. Zurich

5. Franfurkt am Main

Nejhorší letiště

1. Řím Fiumicino

2. Paříž Beauvais

3. Franfukt Hahn

4. London Luton

5. Milan Bergamo

Informace čerpány a přeloženy z http://www.sleepinginairports.net.

Na této stránce se také dozvíte podrobné recenze více než 2000 letišť a zkušenosti cestovatelů!




Zdroj: http://www.sleepinginairports.net a http://www.stickboydaily.com