¡Olé! aneb Erasmus v Andalusii – díl IX.

Doufali jste, že po martyriu na zahraničním oddělením, bude všemu papírování konec? Bohužel ani zdaleka. Jako by kvůli vašem studijnímu pobytu padlo málo stromů. Nekonečná křížová cesta po španlěských úřadech pokračuje…

V minulém díle jsme našli byt. Již jsme si řekli, že si člověk musí dobře vybrat, s kým bude bydlet. Když vám začne vadit chování vašeho spolubydlícího, tak to není tak snadné, jako si odsednout v kavárně, když u stolku vedle vás příliš hlučí. Většina majitelů bytů s vámi sepíše nájemní smlouvu na celou dobu vašeho pobytu. Jak pro jeho, tak i pro vaši jistotu. Se smlouvou víte, že nepříjde druhý den a nevyžene vás na ulici. Anebo vybírat nájem několikrát. Ti majitelé, kteří s vámi podepíší smlouvu, si většinou nechají posílat peníze přes účet. Má to svoje výhody. Za prvé máte hmatatelný důkaz o tom, že jste nájem za daný měsíc zaplatili. Za druhé si nemusíte vybírat tolik peněz najednou. K penězům a španělským bankám se ještě vrátíme.

Granada, Albaicín

Pokud nemáte smlouvu, riskujete tedy, že vás mohou z bytu kdykoliv vyhodit. Pohádáte-li se ale se spolubydlícím natolik, že soužití už nebude možné, nemít smlouvu vám může přijít vhod.

Ať už smlouvu máte, nebo ne, stává se, že majitel požaduje nájem v hotovosti. A to vám může přivodit nemálo nepříjemností. Před odjezdem vás česká univerzita požádá o vytvoření euroúčtu se svou smluvní bankou. Nikoho nezajíma, máte-li již svůj vlastní euroúčet. České banky mají ovšem velkou nevýhodu, co se týče výběru z ATM automatů. Za každý výběr platíte minimálně 4 eura a při výběru nad 400 eur platíte kolem 10 % vybrané částky. Ať už jedete na jeden semestr nebo dva, příjde vás to tak jako tak draho.

Kromě Němců, kteří mají pobočky svých bank všude po Evropě, si většina studentů  v destinaci zakládala nové účty. I ti z eurozóny. Příjde vám to zbytečné, když už jste si pořizovali jeden euroúčet před odjezdem? Zbytečné to rozhodně je. Bezpochyby. Nicméně ho možná nakonec budete potřebovat v každém případě, a to kvůli internetu. Ten si často musíte zařídit sami. Majitele bytu to vůbec nezajímá. Rozhodně vám s tím pomáhat nebudou.

Když se tedy rozhodnete udělat španělský účet, abyste mohli vybírat eura z automatu zdarma či abyste mohli mít internet, podívejte se dobře na podmínky zřízení a vedení účtu. Některé banky znevýhodňují cizince. Pokud nemáte N.I.E., zaplatíte ministerstvu financí 40 eur jen proto, že nejste místní. N.I.E (Número de Identidad de Extranjero) je taková španělská občanka pro cizince. Umožní vám to dělat spoustu věcí – kromě banky to můžou vyžadovat i internetoví operátoři. Dokonce i policie v případě, že byste platili pokutu za překročení rychlosti či za rušení nočního klidu. Posledně jmenované pokuty jsou bohužel velmi časté, když si pozvete na večírek pár přátel.

Existují však banky nabízející zvláštní balíček pro studenty Erasmu. Pak neplatíte ani měsíční poplatky, ani ministerstvu financí. Pak stačí jen jednorázově poslat velkou sumu z vašeho českého euroúčtu a máte po starostech. Nebudete muset spát s ticíci eury pod polštářem v hotovosti, abyste ušetřili za výběr z ATM automatu.

Další kolo byrokratického molochu vás čeká při zápisu. O tom si ale povíme příště.

Cyril Navrátil