Jak na levné safari?

#recyklujemeclanky: Láká vás africký kontinent, ale bojíte se, že je to příliš nebezpečné či drahé? Přečtěte si několik rad jak na safari  i se studentským rozpočtem.

Safari

Smíšené pocity. Přesně tak by se dal nazvat můj stav poté, co jsem se před pár lety vracela z placeného safari výletu místním autobusem, který musel zastavit, protože nám přes cestu přecházelo stádo slonů. Přecházeli, neboť kvůli tomu množství zeber a žiraf na jejich straně cesty se  nemohli v klidu ani najíst. Má keňská spolusedící se jen naklonila do uličky, aby viděla, co nás zdržuje, něco zamumlala a pokračovala ve spánku. A já? Já přemítala, jestli mám brečet nad vyhozenými penězi za safari, které jsem v posledních dvou dnech absolvovala, nebo si užívat pohled z autobusu za 90 Kč na to nemotorné slůně na cestě.

Safari - Mladiinfo ČR
Foto: Alena

Safari experience nebo zvířata v přírodě?

Safari je jedním z hlavních turistických cílů v Africe. Všichni chtějí vidět „ta zvířata“ v přírodě a ne v kleci v ZOO. Nebo chtějí „celý balíček“ včetně oné zkušenosti, kdy sedíte na džípu a vás řidič vozí savanou a ukazuje stáda zeber, osamělé lvy či roztomilá slůňata. Objednání takového balíčku z Česka může vyjít na desítky tisíc korun. Pokud si balíček objednáte u cestovní agentury třeba v Nairobi pár tisíc ušetříte. Pokaždé ale několikanásobně překročíte onu hranici studentského rozpočtu. Základem je se rozhodnout, jestli to děláte pro zvířata nebo pro celkový dojem ze safari, neboť to má na cenu největší vliv.

safari - Mladiinfo ČR
foto: Alena

Jak na safari

Ngoro Ngoro kráter v Tanzánii nebo třeba Masai Mara rezervace v Keni patří k nejznámějším, nejvíce navštěvovaným, proto i nejdražším safari parkům. Důvodů je hned několik: nachází se poměrně blízko letiště a jsou přístupné po dobré příjezdové cestě, jsou to centra migrace zvířat a nachází se v pásmech se stabilním počasím. Návštěvou těchto parků máte tedy téměř sto procentní jistotu, že pořídíte onu vysněnu fotografii stáda zeber či slonů s Kilimanjárem v pozadí a za slunného počasí. Jistota zvířat, slunce a relativně jednoduchý přístup, dělají z těchto center takový malý Bangkok. Takže na oné fotografii, zcela jistě budete mít nejspíše i 5 – 10 džípů se stejně zasněnými fotografy. (Cena se pohybuje mezi 1000 – 3000 USD/1 – 3 dny)

Málo lidí si ale uvědomuje, že (převážně) východní Afrika je plná přírodních rezervací, jejichž cena se úměrně snižuje se zvyšujícím počtem děr a kilometrů na příjezdových cestách k nim. Počet zvířat se sice liší, ale zážitek ze 100 a 300 zeber je stejný. Dále je důležité si uvědomit, za co vlastně platíte, co si můžete obstarat sami a kde můžete ušetřit. Balíček většinou obsahuje: řidiče, průvodce, auto, vstupné (za každý den – liší se mezi parky), nocleh, jídlo. Všechno, co vlastně potřebujete k návštěvě parku, je pouze licencovaný průvodce a džíp (a existují i safari jako například Kruger v JAR kde si můžete zajet vlastním autem bez průvodce). Jídlo a ubytování si jako správný cestovatel umíte najít sami, průvodce většinou umí i řídit a vstupné si můžete zaplatit sami při vstupu.

safari - Mladiinfo ČR
Foto: Alena

Jak na zvířata

Pokud naopak vše, co chcete vidět, jsou zvířata ve volné přírodě a je vám jedno jestli z autobusu, kola nebo vlaku, doporučuji se podívat pořádně na mapu země, kam máte namířeno. Keňa i Tanzanie jsou známé bohatou sítí cest a kolejí, které vedou skrze národní parky. Stačí si poté vybrat spojení ve správnou denní dobu (tzn. vyhnout se nočním spojům) a nabít baterie fotoaparátu.

Doporučuji vlakové spojení mezi Mombasou a Nairobi, které vede přímo centrem národního parku Tsavo. Dále mějte oči na stopkách, pokud přistanete na letišti v Nairobi, to se totiž také nachází v Tsavo parku a žirafy vidíte pravidelně při příjezdu a odjezdu z letiště. Autobusová spojení mezi Tanzanii (Arusha) a Mombasou vám také nabídnou krásný pohled nejen na Kilimanjaro ale i stáda zeber, slonů, antilop i oslů. Zapomenout bych neměla ani na město Naivasha a jeho okolí, kde se můžete v parku projet na kole a závodit tak třeba právě se stádem zeber nebo žiraf. Na oběd pak můžete zajít k jezeru, kde se slunní hroši.

Článek byl původně publikován dne: 31.8.2016