Impro Empowers Youth – školení Mladiinfo ČR v Gruzii

Co má improvizace společného s podnikáním? A jak ji využít v práci s mládeží? O tom a mnohém dalším se dozvěděli účastníci školení, které Mladiinfo ČR uspořádalo na přelomu října a listopadu 2017 v Gruzii.

Od turismu k divadlu

Foto: Účastníci školení v divadle. Mladiinfo ČR.

Městečko Kobuleti funguje v létě jako populární turistická destinace. V době konání školení ale posloužilo jako místo, kde se mohli potkat pracovníci s mládeží ze zemí Visegrádské 4 a Východního partnerství. Jejich hlavním zájmem bylo využití technik improvizačního divadla pro jejich pracovní a osobní rozvoj.

Prošli si tak různými cvičeními na rozvoj komunikace, kreativity a soft skills. Zaměřili se ale také na to, jak pracovat s chybami a riskováním a se situacemi, kdy riskujeme a chybujeme. Přímo na prknech místního divadla, které bylo poskytnuto místní radnicí, účastníci společně vybudovali rozličné příběhy a scény, a prozkoumali principy storytellingu. Podívejte se na fotogalerii.

Vysílání do Abcházie, kavárna jako komunitní centrum a chačapuri

Další část tréninku byla věnována podnikání a sociálním iniciativám. Díky spolupráci s gruzínskou organizací Student Youth Council účasníci navštívili město Zugdidi a v něm neziskovou organizaci Atinati. Ta zároveň funguje jako rádio spojující Gruzii s teritoriem Abcházie. Zavítali také do kavárny MegoBar, která slouží jako místo pro setkávání mladých a pro rozvoj jejich projektů. Zároveň pro ně byla připravena návštěva historického muzea a tradiční gruzinská „supra“, tedy oslavná večeře o několika chodech. Stoly se prohýbaly pod náporem chlebových placek se sýrem Chačapuri, plněných knedlíčků Chinkali a nám již známějšího šašliku. Nemohl chybět ani tradiční přípitek od „tamady“ nebo ukázka gruzinského tance.

Foto: Gruzínské jídlo. Mladiinfo ČR.

Jak se žije v Evropě a na Kavkaze

Poslední naplní projektu byla regionální spolupráce. Projekt byl jedinečný i v tom, že zahrnoval hned tři rozdílné regiony: Visegrádskou čtyřku, tedy ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, země Východního partnerství nacházející se ve východní Evropě – Bělorusko, Moldavsko, Ukrajina, a Kavkazký region, tedy Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie. Nejdříve tedy účastníci provedli mini výzkum o situaci mladých lidí a (ne)zaměstnanosti, jejich zapojení se do podnikatelské sféry a přístupu vlády. Následovala živá diskuze ve smíšených skupinkách a hledání toho, co celé regiony spojuje dohromady, ale také toho, co je pro ně jedinečné, a co se od nich ostatní mohou přiučit.

Hackathon a rozloučení

Po celém týdnu intenzivní spolupráce byla pro každého připravena výzva v podobě „Hackatonu“, tedy konkrétní přípravě projektu během 24 hodin. Z nejistých návrhů se během jednoho dne vyvinuly základy pro nové improvizační kluby,  mezinárodní výměny mládeže, program pro aktivity s dětmi v muzeu, brožura pro inkluzivní zapojení dětí a mnoho dalších zajímavých projektů, které budou do budoucna inspirovat a vzdělávat.

Přes nepřízeň počasí a spoustu nečekaných překvapení v podobě například rozbouřeného moře, hejna krůt, smečky psů nebo zatoulané krávy, kteří školení také přišli zkontrolovat, odjížděli všichni do svých zemí obohaceni o nové zážitky, znalosti, přátelství, které boří hranice a politické boje. A dost možná se něčemu přiučila i naše privátní hlídající kráva.