Ideální Job?

#recyklujemeclanky: Již od útlého dětství jste věděli, že chcete být fyzioterapeutkou nebo počítačovým guru? Zeptali jste se sami sebe alespoň jednou na to, co je pro vás ideální práce a čím se chcete živit?

Ideální Job?

Ideální Job? Ve škole i doma získáváme o svém budoucím profesním zaměření různé představy a jsou nám předkládána jistá očekávání. Lidé z našeho okolí se pro nás často stávají vzorem a mohou nás později inspirovat ve volbě povolání.

Nejcitlivějším obdobím jsou pak většinou poslední ročníky středních škol, kdy se studenti zpravidla rozdělí na technicky nebo humanitně zaměřené. V tu chvíli se může spoustě z nás zdát volba budoucího zaměstnání jasná. I moje představy byly tehdy jasné. Chtěl jsem být světoznámým psychologem a psychoterapeutem. Lákalo mě analyzovat lidi a byl jsem přesvědčen o tom, že se jedná o činnost, která mě bude jednou živit.

Studium na vysoké škole

Volba vysoké školy se dá přirovnat k vlaku, který jede směrem k vašemu vysněnému povolání. Můžete si vyzkoušet různé předměty, ale zároveň i ty vyučované na jiných fakultách. Začnete více chodit na brigády, budete potkávat nové lidi a začnete s nimi nadšeně mluvit o tom, kým chcete být.

Zároveň se ale budete setkávat s lidmi, kteří studují školu bez přímého cíle – studují prostě „jen“ proto, aby získali jakýkoliv titul. Jiní vaši spolužáci vám naopak časem začnou tvrdit, že vysokou školu nepotřebují a odejdou z ní („Zakladatel Microsoftu přece taky neměl vysokou a jak se mu dařilo!“).

Pro mě bylo dobré vzdělání hlavním prostředkem, jak dojít ke svému snu. Po nástupu na vysokou jsem stále věřil své představě o světoznámém psychologovi. Postupně však moje jasná představa začala získávat drobné trhlinky.

V praxi mě totiž psychoterapie ani analyzování lidí vůbec nebavily. Zaujala mě však jiná myšlenka, která je bohužel (jak jsem později zjistil) dost stereotypní domněnkou některých studentů. Jako vystudovaný psycholog přece vůbec nemusím dělat psychoterapii, ale mohu být trenérem soft skills dovedností v organizacích typu Honeywell nebo IBM!

Zdroj fotografie: Really | by kennymatic Really | by kennymatic  flickr.com

Co se může stát po škole?

Šťastní jsou ti, kteří po absolvování vysoké začnou opravdu pracovat ve své vysněné práci, která je naplňuje tak, jak si představovali. Ne každému se však poštěstí. Po zjištění, že psychologem asi nebudu a pouhé trénování lidí mě jako hlavní a jediný obsah práce nebaví, jsem upadl do zoufalství. Co mám tedy dělat jiného? A proč mi moje studium ke štěstí nestačí?

Hledal jsem dlouho a částečně hledám stále. Nejvíce mi daly dva roky po dokončení magisterského studia. Pustil jsem se do studia doktorského a tam jsem měl konečně možnost potkat lidi z praxe a výzkumu, zašel jsem do kariérového poradenství, kde mi pomohli otestovat moje silné a slabé stránky, pohovořili si se mnou o preferencích a možnostech mé kariéry.

Pomalu se mi začaly měnit představy o mém profesním životě. Někdy vaše sny nemusí být tím, co vás v praxi naplní. Může se stát, že dojdete až do cíle a najednou zjistíte, že toužíte úplně po něčem jiném. Nezoufejte. Není na tom nic špatného.

Ve dvaceti jsem si myslel, že ve třiceti budu mít stoprocentně jasno: co chci dělat, kde budu žít, jakým autem budu jezdit, apod. To se nestalo. Potkal jsem však spoustu lidí, kteří mě utvrdili v přesvědčení, že v tom nejsem sám. Důležitou součástí spokojeného (nejen) profesního života je najít sám sebe. Někdo se najde dříve, jiný později. Hledáme sami sebe a s tím, jak se měníme, mění se i naše představy o práci.

Buďte k sobě upřímní a řekněte si, že pravděpodobně světoznámým psychologem nebo filozofem nebudete a možná ani nechcete být. Potom se pozorně podívejte kolem sebe – zjistíte, že je kolem vás mnoho zajímavých lidí, ať už jsou v Brně, v Praze, v Táboře nebo jiných městech. Můžete se s nimi potkat, přečíst si od nich něco, pohovořit s nimi, ale hlavně – můžete se jimi inspirovat.  Možná zjistíte, že právě oni dělají skvělé věci, kterých chcete být součástí i vy.

Hledání sama sebe a nalezení práce snů jsou dvě věci, které k sobě patří. Věřím, že nám všem půjdou mnohem lépe, když otevřeme oči a budeme k sobě upřímní.

Článek Ideální Job? původně sepsal: Valeryi. Dne: 16.10.2017. Poslední aktualizace: 26.01.2020.

Další články v kategorii Seberozvoj: