Hurá na přihlášky!

Tento článek vám poskytne pár užitečných rad a tipů na nezbytnosti, bez kterých se většina přihlášek na stáže, vysoké školy či pracovní pozice v zahraničí neobejde. S těmito dokumenty stihnete všechny termíny včas!

Ať už se hlásíte na stáž, vysokou školu, stipendium nebo dobrovolnickou pozici všechny tyto přihlášky většinou vyžadují jakýsi univerzální set dokumentů (říkejme tomu třeba SPZ – Sada Poslední Záchrany). Přesto, že každá organizace tyto dokumenty nazývá jinak a má trochu jiné požadavky, existuje pár jednoduchých triků jak si před-připravit vaší vlastní SPZ, kterou můžete libovolně editovat a používat na různé typy přihlášek.

   Autor: gerald. CCo Public Domain. Zdroj: pixabay.com
  • Motivační dopis (také: Personal statement, Letter of intention/purpose)

Tento dokument je ten nejdůležitější na vaší přihlášce a proto by vám měl zabrat nejvíce času. Rozsah je většinou libovolný, ale doporučuje se ne více než 1-2 normostrany. Obyčejný standard je esej o vás, vašich zájmech, zkušenostech a aktivitách a jak to vše dokazuje, že o práci/stáži/studiu v daném sektoru uvažujete již dlouho. Mnohem lepší verzí je originalita. Sepište váš život do příběhu, zmiňte zážitky z mládí, které (můžou být smyšlené) vás dovedly až k dané přihlášce. Na konkrétní údaje z vašeho života bude mít porota vaše CV, v motivačním dopisu je na vás, abyste ukázali, vaší osobnost a to, že jste více než jen výsledek úspěšného kategorizování ve školství.

Tip: Sepište si jednu originální ale ne příliš konkrétní esej v rozsahu jedné normostrany. Něco co vás vystihuje, ale dá se aplikovat na různé obory. Vymyslete si již zmíněný příběh, buďte kreativní ale ne konkrétní.
Do takového vzoru pak vždy můžete připsat pár vět již s konkrétními zkušenostmi, které sedí na popis pozice, na kterou se hlásíte.

Tip 2: V popisu každé pozice si najděte něco, co si oni na dané organizace/pozici pochvalují a použijte to proti nim. Použijte jejich vlastní slova v odůvodnění, proč chcete a potřebujete právě tuto pozici.

Co musíte ukázat: Vychvalte se. Ukažte, že jste nejlepší (a ano klidně to přežeňte). Ukažte vaši originalitu a všestrannost. Váš zájem o politiku a dění kolem. Ukažte, že vaší motivací nejsou jen peníze a prestiž, a hlavně že jste ochotni si máknout a že daný program je ten pravý (viz Tip 2).

Na čem nezáleží: Nezmiňujte data předchozích stáží/zkušeností ani jejich délku. Jde o to, že danou zkušenost máte, na konkrétní údaje je vždy CV. Totéž platí o názvech organizací (s výjimkou opravdu zvučných jmen).

                                                                            Autor: Pexels. CCo Public Domain. Zdroj: pixabay.com
  • Životopis/CV

Je dobré mít životopis v angličtině i češtině. Většina zemí chce mít CV i s fotkou, nemělo by být delší než 2 strany. Sepište si opět jeden vzor, kde máte úplně všechno a podle konkrétní pozice promažte to nepotřebné.

Tip: Pokud už máte Mgr./Ing. klidně smažte střední školy. Pokud se ucházíte o pozici v bance vaši pracovní zkušenost v McDonaldu také zmiňovat nemusíte. Všeobecně se u přihlášek na stáže snažíte ukázat všechny zkušenosti, pracovní pozice už jen zkušenosti v oboru.

  • Jazykový certifikát

Pokud ještě žádný nemáte, doporučuji si ho obstarat co nejdříve. TOEFL a IELTS mají jen pár termínů na testy ročně a je zkrátka lepší mít to po ruce. TOEFL je aktuální jen 2 roky, IELTS je na doživotí. Na univerzity (Skotsko, Švédsko) již nyní většinou přijímají i dobré výsledky vyšší maturity z jazyku (AJ,FJ, NJ, ŠJ).

Autor: Maialisa. CCo Public Domain. Zdroj: pixabay.com
  • Maturita, známky z vysoké, certifikáty

Naskenujte si své staré vysvědčení, známky i diplomy. Je vždy lepší to mít vše pohromadě v počítači. Doporučuji si také od notáře přeložit maturitu/diplom do angličtiny.

  • Reference (od učitele, profesora, zaměstnavatele)

Je dobré mít vždy po ruce alespoň 2-3 reference. Vždy je lepší, pokud jsou psány konkrétně na danou pozici, ale není to nutnost. Všeobecně se hodí mít alespoň jednu od profesora a jednu ze stáže/předchozí práce.
Tip: Nečekejte na vhodnou pozici, kdykoliv potkáte vhodnou osobu, která vám může napsat referenci, požádejte ji. Profesoři na vás většinou po promoci zapomenou. Navíc, komu byste napsali lepší referenci, někomu na druhé straně planety nebo někomu s kým chodíte denně na oběd?