Debora Kálalová – o molekulární biologii, dobrovolnictví a cestování

Debora Kálalová neboli Debí je snad vždy usměvavá slečna, která většinu času tráví v laboratoři, kde zkoumá bakterie. Účastní se různých projektů jako dobrovolnice a její velkou zálibou je cestování.

Mohla by ses nám krátce představit?

Jsem třiadvacetiletá studentka z Prahy a kromě studia, které mě moc baví, mám také ráda dobrovolnictví, sport, tanec a občas si ráda přečtu dobrou knížku.

Když se zamyslíš, jakou zkušenost považuješ za nejpřínosnější?

Za nejpřínosnější považuji zkušenost s organizací různých projektů. Jeden čas jsem vedla vědecké kroužky pro základní školy, nyní se zaměřuji na organizování dobrovolnických výjezdů v neziskové organizaci TAMJDEM (Víkendovek). Naučila jsem se tím zodpovědnosti a současně poznala spoustu zajímavých lidí.

Podle čeho ses na střední rozhodovala, co půjdeš studovat? Co tě na tom nejvíce baví?

Studuji magisterský obor Molekulární biologie a genetika prokaryot na UK. Prakticky to znamená, že studuji bakterie, jejich genetiku a funkci bakteriální buňky na molekulární úrovni. Už na střední jsem měla k biologii a chemii blízko, takže pro mě byl tenhle obor jasná volba. Nejvíce mě baví samotná práce v laboratoři, která zahrnuje izolaci bakteriálních proteinů a zkoumání jejich struktury. Také mě baví probírat se vědeckými články a chodit na odborné semináře, které nám na Akademii věd ČR nabízí.

Co je cílem takového bádání?

Cílem výzkumu je charakterizovat co nejvíce dějů, které v bakteriích probíhají, abychom mohli tyto znalosti využít například pro výrobu nových antibiotik. Říkám, že sledujeme různé děje, protože to může být opravdu cokoliv. Může to být životně důležitá signální dráha, či funkce nějakého specifického proteinu, který má vliv na dělení či celkově životaschopnost bakterií.

Máš v plánu i studium v zahraničí? Je vůbec možné tento obor studovat i v jiné zemi?   

Určitě ano. Naše fakulta nabízí studium v zahraničí ve formě ERASMU. Máme na výběr spoustu zajímavých zemí. Je možné vyjet i na pracovní stáž do zahraniční laboratoře. Já plánuji jet ve druhém ročníku magistra studovat na londýnskou univerzitu UCL.

A jak by vypadala tvá vysněná práce?

Určitě bych chtěla pracovat v podobné laboratoři, v jaké mám nyní praxi ke škole. Vyhovuje mi vědecké prostředí a kolem sebe mám lidi, kteří mají stejně jako já nadšení pro poznání. Většinou se v těchto vědeckých laboratořích navíc sejdou lidi, kteří mají podobné zájmy jako já. Mají rádi přírodu, sport, jsou zkrátka podobně naladění. Proto mě práce v našem týmu vysloveně těší.

Říkalas, že jsi vedla i vědecké kroužky?

Ano, vedla jsem vědecké kroužky pro základní školy v Praze. Vysvětlovala jsem dětem základní chemické, fyzikální a biologické principy formou pokusů, kvízů a zjednodušené teorie.

Jak bys vůbec charakterizovala Víkendovku? Kolika takových víkendových akcí jsi se zúčastnila?

Víkendovka je o tom, že se banda lidí vydá na určité místo, může to být například nějaké ekocentrum, či komunitní dům pro lidi s postižením. Dobrovolníci tam mohou zadarmo bydlet, dostanou najíst a na oplátku udělají kus práce. Práce bývá různorodá, od hrabání listí po úklid vnitřních prostor či krmení dobytka. V TAMJDEM jsem se zatím zúčastnila tří akcí a určitě plánuji další.

Na Víkendovce v Českých Budějovicích jsi byla jedním z organizátorů. Proč ses do organizace pustila? Co tě na těchto akcích nejvíce baví?

Dobrovolnictví už je nějaký čas součástí mého života. V TAMJDEMu jsem dostala možnost podílet se na užitečných projektech spojených s pomocí neziskovým organizacím, které podle mě dělají záslužnou činnost. Ať už jde o ochranu přírody nebo pomoc potřebným, těší mě když se můžu zapojit. Nejen, že mám pocit dobře odvedené práce, ale na těchto akcích vždy potkám i super lidi. Takhle jsem přece poznala i tebe. Když se naskytla možnost zorganizovat svůj vlastní dobrovolnický projekt, řekla jsem si proč ne, bude zábava.

Co taková organizace Víkendovky obnáší? Musela jsi absolvovat nějaké školení?

TAMJDEM poskytuje svým organizátorům školení, které zahrnuje poučení jak pracovat se skupinou, jak pracovat sám se sebou a také jak si rozvrhnout potřebné úkony během akce. Ale myslím, že nejdůležitější je mít nadšení pro věc, bez toho to nejde.

Jsou organizovány nějaké akce i právě pro organizátory Víkendovek?

Právě minulý víkend jsme měli víkendovku speciálně pro organizátory. Probrali jsme co by se dalo zlepšit a co se nám naopak povedlo. Byla to skvělá příležitost jak poznat vedení TAMJDEM, což jsou naprosto úžasní lidé. A jsou tu i další společné akce. Hned na začátku prosince nás čeká vánoční večírek, tak doufám, že tě tam uvidím.

Co děláš ve volném čase, když zrovna nejsi ve škole nebo v laboratoři? 

Zúčastnila jsem se různých projektů, jeden z nich byla například hiporehabilitace pro děti s postižením, která proběhla v jezdecké stáji v Bohnicích. Ve volném čase ráda čtu, mou oblíbenou knihou je například The girl with the dragon tatoo, mám slabost pro detektivky. Také hodně jezdím na kole, chodím do přírody, cestuji, a nebo trávím pohodový víkend s rodinou u karet..

Když se řekne cestování…

Cestování je zaručeně moje vášeň! Obzvlášť severské státy mě hodně zaujaly. Chození po horách, fotografování, objevování opuštěných míst, to je něco pro mě. Plus objevování nových jídel, to je moje specialita, jelikož jídlu velmi holduji.

Máš nějakou zemi, do které by ses chtěla určitě podívat?

Chci se rozhodně podívat do Irska, jelikož mám prochozené Skotsko a Anglii, odkud mám nejlepší vzpomínky, Irsko by nemělo chybět v mé cestovatelské sbírce. Je to i proto, že upřednostňuji chladnější počasí a zamilovala jsem si anglický typ přírody.